Dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ kovą atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad statant dujotiekį tarp Lietuvos ir Lenkijos GIPL panaudotos jungiamosios vamzdynų detalės atitinka projektą, teisės aktų reikalavimus ir yra tinkamos. Tyrimą atlikusi komisija tikrino, ar detalių sertifikatus išdavė Europos Sąjungos įmonės. Tikrinimo metu ES šalių įmonės patvirtino, kad jie yra dujotiekyje naudotų detalių gamintojai, o jų sertifikatai yra autentiški. Atlikus papildomus tyrimus, ekspertai nustatė, kad detalių cheminė sudėtis atitinka išduotus sertifikatus ir pirkimo metu nustatytus techninius reikalavimus. Tyrimas buvo pradėtas prieš keletą savaičių, „Amber Grid“ gavus informacijos apie esą netinkamus detalių sertifikatus.
„GIPL dujotiekis yra vienas svarbiausių strateginių energetikos projektų, kurio reikšmė dar labiau išaugo pastarojo meto geopolitinių įvykių ir karo Ukrainoje kontekste. Nuo projekto įgyvendinimo pradžios buvo skiriamas itin didelis dėmesys projekto rangovų atrankai, darbų ir įrangos kokybės užtikrinimui bei tam, kad dujotiekis būtų pastatytas laiku. GIPL projektas skirtas Lietuvos nacionalinio saugumo užtikrinimui ir stiprinimui, todėl įgyvendinant projektą, nuolat labai atidžiai vertinome galimus interesus blokuoti ar vilkinti šį strateginį valstybės projektą“, – sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
Pirmadienį su tyrimo išvadomis, teigiančiomis, kad GIPL dujotiekyje sumontuotos detalės turi ES sertifikatus, dujotiekio detalės buvo tiekiamos iš ES gamintojų ir atitinka projektinius bei techninio saugumo reikalavimus, supažindinta „Amber Grid“ valdyba.
„Amber Grid“ yra žinoma, kad bebaigiant įgyvendinti GIPL projektą, tarp jo rangovų – įmonių „Alvora“ ir „Šiaulių dujotiekio statyba“ kilo ginčas, sprendžiant abiejų įmonių sutartinius finansinius santykius. Šio ginčo metu skleidžiama informacija apie GIPL projekto įgyvendinimą bei naudotas medžiagas ir keliamos abejonės dėl dujotiekio patikimumo. Atsižvelgiant į tai, svarbu pažymėti, kad „Amber Grid“ ir bendrovę kontroliuojanti „EPSO-G“ tikrina ir ateityje tikrins visą su projektu susijusią informaciją, nes pagrindinis įmonės veiklos tikslas – saugus ir patikimas dujų perdavimo sistemos funkcionavimas ir skaidrus projektų įgyvendinimas.
Dujotiekio GIPL patikimumą ir saugumą projekto pabaigoje patvirtino ne tik „Amber Grid“, tačiau ir nepriklausomi ekspertai. Kaip buvo numatyta projekto plane, prieš pradedant jį eksploatuoti buvo atlikti visi būtini bandymai, jų rezultatai fiksuoti protokoluose. Visos GIPL dujotiekio suvirinimo siūlės buvo peršviestos rentgenu, svarbiausios iš jų patikrintos ultragarsu, taip pat atlikti dujotiekio aukšto slėgio hidrauliniai bandymai. Pasitelkus vokiečių tiekėjų aukštos raiškos diagnostikos įrangą, buvo atlikta vidinė vamzdžio geometrijos patikra - specialiu robotu buvo matuojama vidinė dujotiekio ertmė, ieškant galimų mechaninių pažeidimų. Gavus teigiamas vidinės diagnostikos išvadas, dujotiekis buvo jungiamas prie jau veikiančios atkarpos. Dujotiekis buvo išbandytas, gauti visi statybos užbaigimo aktai, patvirtinantys, kad nutiestas dujotiekis atitinka teisės aktų reikalavimus, jis yra veikiantis ir teikiantis strateginį energetinį saugumą valstybei.
Lietuvos ir Lenkijos dujotiekius sujungsiantis GIPL visavertę veiklą pradės jau gegužę. Tuo pačiu Lietuva bei kitos Baltijos šalys galutinai nebebus priklausomos nuo dujų tiekimo iš Rusijos. Šis momentas taps istoriniu Lietuvai, Latvijai, Estijai bei Suomijai, kurios iki šiol buvo energetine sala, vamzdynais sujungta su vieninteliu tiekėju - „Gazprom“.